Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o siłowni, a wstydzimy się zapytać.

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Następnej wiosny, już za chwilę z dna szafy wyciągniemy zwiewne sukienki i krótkie spodenki, które odkryją nasze niedoskonałości. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów po długiej zimie? Jeśli chcemy wypracować idealną sylwetkę na lato i bez kompleksów wyjść na plażę, warto wybrać się na siłownię i rozpocząć regularne ćwiczenia. Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze sportem, powinnaś poznać kilka prostych zasad klubowego savoir vivre'u.

Przygotowanie

Przed pierwszą wizytą na siłowni przygotujmy wygodne ubranie, obuwie sportowe i ręcznik. Należy zaopatrzyć się również w butelkę niegazowanej wody. Aby organizm mógł poradzić sobie z dużym wysiłkiem, musi mieć na bieżąco uzupełniane płyny. Podczas pierwszej wizyty warto udać się do instruktora, który pokaże nam, jak korzystać ze sprzętu i doradzi, jakie ćwiczenia wykonywać, aby uzyskać oczekiwane efekty. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia to połowa sukcesu, reszta to odpowiednia dieta i nawyki żywieniowe - bez tego wymarzona forma nadal pozostanie w sferze marzeń.

Siłownia czy fitness?

To ważna decyzja, szczególnie dla kobiet, które często boją się siłowni i ćwiczeń z ciężarami, aby nie wyglądać zbyt męsko. Nic bardziej mylnego, żadne zajęcia fitness nie ujędrnią kobiecego ciała tak skutecznie, jak dobrze przeprowadzony trening siłowy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wymodelują i wyrzeźbią sylwetkę, dzięki czemu poprawią również naszą kondycję i sprawność fizyczną. Nie bójmy się strefy ciężarów i odejdźmy od wykonywania samego cardio. Podnoszone przez panie ciężary mogą jedynie pomóc spalić tkankę tłuszczową i delikatnie wyrzeźbić ciało.

Trening cardio

Jeśli jednak ćwiczenia siłowe do nas nie przemawiają, powinnyśmy pomyśleć o zajęciach w klubie fitness. Tego typu zajęcia to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią ćwiczyć w grupie. Nie tylko łatwiej jest się zmotywować, by w ogóle zacząć lub chodzić na zajęcia, ale także łatwiej jest robić rzeczy, których sami byśmy nie zrobili. Ćwiczenia fitness pomogą nam rozciągnąć mięśnie i spalić zbędne kalorie. Decydując się na zajęcia fitness mamy możliwość wyboru spośród wielu różnych treningów takich jak stretching, zumba, spinning czy aerobik. Przed pierwszą wizytą w klubie sprawdźmy jakie ćwiczenia znajdują się w grafiku i które będą nam najbardziej odpowiadały.

Bezpieczeństwo to podstawa

Aby uniknąć niespodziewanych kontuzji, przed ćwiczeniami powinniśmy odpowiednio rozgrzać mięśnie. Wystarczy półgodzinna rozgrzewka z wykorzystaniem ćwiczeń rozciągających. Nie przejmujmy się presją otoczenia - jako osoby początkujące mamy pełne prawo do treningu w wolniejszym tempie. Lepiej jest wykonywać ćwiczenia wolniej, ale dokładniej i przywiązywać dużą wagę do poprawności ich wykonania, niż szybciej i więcej. Nieumiejętny trening powoduje nadmierne obciążenie stawów i bolesne kontuzje. Jeśli dokuczają nam kolana, obręcz barkowa lub inne stawy, skonsultujmy z instruktorem poprawność i technikę wykonywania ćwiczeń. Jeśli chcemy na dłużej zachować sprawne stawy, powinniśmy również chronić je od wewnątrz preparatami z kolagenem.

Warte uwagi

Trening TRX z taśmami

Jeśli chcesz mieć szczupłą sylwetkę i świetną kondycję, ale ćwiczenia, w których musisz używać obciążenia nie są dla Ciebie, powinieneś spróbować ćwiczeń TRX. Możesz z nimi...

Sekcje portalu