Kalistenika - efekty treningu

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Kalistenika to trening, który pozwala zwiększyć masę ciała, poprawić koordynację ruchową i zwiększyć siłę. W przeciwieństwie do treningu siłowego, zapewnia harmonijny rozwój sylwetki i jest mniej kontuzjogenny.

Efekty kalisteniki nie ograniczają się tylko do wyglądu sylwetki. Ćwiczenia tego typu mają bardzo dobry wpływ na cały organizm również pod względem zdrowotnym.

1. wzrost masy mięśniowej

Dzięki kalistenice mięśnie z treningu na trening stają się silniejsze. Zwiększa się również ich objętość. Ten rodzaj treningu prowadzi do rozwoju mięśni, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim konieczna jest progresja obciążenia, tak aby mięśnie były ciągle zaskakiwane nowymi bodźcami. Dodatkowo niezbędna jest dieta bogata w białko i węglowodany. To właśnie te składniki przyczyniają się do wzrostu mięśni. Po treningu należy spożywać posiłki bogate w węglowodany proste, aby jak najszybciej uzupełnić straty energetyczne w postaci zapasów glikogenu. Po około 30 minutach należy zjeść posiłek białkowy, który dostarczy mięśniom niezbędnego budulca.

Właściwa technika ćwiczeń2. wzrost siły mięśniowej

Wapnowanie prowadzi również do wzrostu ogólnej siły mięśniowej. To właśnie ta cecha odróżnia ten rodzaj treningu od treningu siłowego. Trening maszynowy wzmacnia tylko wybrane mięśnie ciała.

3. harmonijnie zbudowana sylwetka

Trening kalisteniczny angażuje do pracy wiele grup mięśniowych w tym samym czasie. Każda część ciała jest w ten sposób wzmacniana i rozbudowywana.

4) Wzmocnienie mięśni rdzenia

Efektem kaligrafii jest także wzmocnienie mięśni głębokich, takich jak mięśnie brzucha, pośladków, ud czy mięśnie przykręgosłupowe. Pracują one ciężko w zasadzie przy każdym ćwiczeniu. Dzięki nim sylwetka jest prosta i stabilna.

5. poprawa koordynacji ruchowej

Ostatnim efektem treningu kaligraficznego jest zwiększenie świadomości, co wiąże się z poprawą ergonomii ruchów. Ciało jest wzmocnione, a silne mięśnie zapewniają stabilność i sprawniejsze poruszanie całą sylwetką.

Po jakim czasie widać efekty treningu kaligrafii?

Kaligrafia daje dobre rezultaty już po miesiącu regularnych treningów. Po tym czasie można zauważyć pierwsze zmiany w sylwetce. Mięśnie stają się bardziej widoczne, a sylwetka smuklejsza. Dotyczy to jednak osób, które mają przeciętną budowę ciała. Oczywiście osoby z nadwagą muszą popracować nieco dłużej, aby zobaczyć efekty. Kaloryfer pojawia się zazwyczaj po 2-3 miesiącach regularnych ćwiczeń.

Jednak niezależnie od budowy ciała, siła mięśni i poziom energii w organizmie wzrasta już po miesiącu treningów.

Kalistenika vs. siłownia - co wybrać?

Zwolennicy kaligrafii twierdzą, że trening tego typu pod wieloma względami przewyższa ćwiczenia na siłowni. Ich zdaniem jest to forma aktywności, która z wielu względów jest najbliższa ludzkiej naturze. Mięśnie pracują w sposób harmonijny. Ćwiczenia katalońskie odbywają się poprzez naśladowanie naturalnych i codziennych ruchów, dzięki czemu są bezpieczniejsze niż te wykonywane na siłowni.

0 Komentarze