Twój kompletny przewodnik po śniadaniu

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Australia: to miejsce narodzin avo toast i ojczyzna skąpanych w słońcu brunchów. A jednak, według danych Australijskiego Biura Statystycznego, 12,3% dorosłych Australijczyków pomija śniadanie. Najbardziej unikają śniadania osoby w wieku 19-30 lat - 21,2% z nich regularnie pomija śniadanie.

3 poparte naukowo korzyści płynące z jedzenia śniadania


1. Może chronić twoje tętnice. Err, co? Alarmująco, pomijanie brekkie jest związane ze zwiększonym ryzykiem miażdżycy - jest to stwardnienie i zwężenie tętnic z powodu nagromadzenia płytki nazębnej. W badaniu z 2017 roku naukowcy stwierdzili, że miażdżyca była częściej obserwowana u uczestników, którzy pomijali brekkie. Uczestnicy ci mieli również największy obwód talii, wskaźnik masy ciała i ciśnienie krwi. Ogólnie rzecz biorąc, byli również bardziej skłonni do prowadzenia ogólnie niezdrowego stylu życia. "Oprócz bezpośredniego związku z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, pomijanie śniadania może służyć jako marker dla ogólnej niezdrowej diety lub stylu życia, co z kolei wiąże się z rozwojem i progresją miażdżycy" - powiedział dr Jose Peñalvo, starszy autor badania. To badanie nie może udowodnić przyczyny i skutku - ale nadal jest to przydatna obserwacja.

2. Może pomóc ci być bardziej aktywnym. W brytyjskim badaniu analizowano wpływ spożywania porannego posiłku na osoby sklasyfikowane jako otyłe. Jedna grupa jadła brekkie, a druga go pomijała. Stwierdzono, że chociaż jedzenie śniadania nie sprawiło, że uczestnicy stracili na wadze, to spowodowało większą aktywność fizyczną rano i mniejsze spożycie żywności w późniejszym okresie dnia. Oznacza to, że obie grupy zjadały podobne ilości pod koniec dnia. Okazuje się, że poranny posiłek naprawdę może dodać ci otuchy!

3. Duże śniadanie może zmniejszyć obwód w talii. Jedzenie większych porcji brzmi sprzecznie z intuicją, ale nauka to potwierdza. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Tel Awiwie wykazało, że osoby, które jedzą największy dzienny posiłek w czasie śniadania, mają większe szanse na utratę wagi i obwodu talii niż osoby, które jedzą duży obiad. W badaniu, grupa z dużym śniadaniem jadła 700 kcal na brekkie, 500 na lunch i 200 na kolację. Druga grupa zamieniła to, więc 200 na brekkie, 500 na lunch i 700 na kolację. Pod koniec 12-tygodniowego badania grupa spożywająca duże śniadanie straciła średnio osiem kilogramów, podczas gdy grupa spożywająca dużą kolację straciła średnio 3,3 kilograma. Co najważniejsze, grupa spożywająca duże śniadanie straciła średnio ponad 4 cm więcej z obwodu talii. Zabawny fakt: grupa śniadaniowa otrzymywała "deser" podczas śniadania - podczas gdy druga grupa jadła go podczas kolacji. Tak, teraz prowadzimy kampanię na rzecz wprowadzenia deseru na śniadanie.

Co zrobić, jeśli kochasz śniadanie, ale chcesz spróbować postu?

Przerywany post (IF) zyskał na popularności. I nie bez powodu - oferuje szereg potencjalnych korzyści, w tym zmniejszenie huśtawki głodu, utratę wagi i poprawę wrażliwości na insulinę. Jednak praktykowanie postu i spożywanie dobrego porannego posiłku nie muszą się wzajemnie wykluczać.

Jedną z najbardziej popularnych form IF jest karmienie ograniczone w czasie (TRF), co oznacza, że po prostu zmniejszasz ilość godzin, w których jesz w danym dniu. Zazwyczaj odbywa się to w schemacie 16:8 - możesz jeść przez osiem godzin i pościć przez noc przez 16 godzin. Ostatnie badanie z University of Illinois wykazało, że post w tym schemacie może być skutecznym narzędziem do redukcji wagi i obniżenia ciśnienia krwi. W tym przypadku nie musisz całkowicie pomijać śniadania - wystarczy, że nieco je opóźnisz.

W rzeczywistości, jeśli jesteś głodny z samego rana - nadal możesz jeść brekkie i robić IF. We wczesnym okresie ograniczonego żywienia (eTRF - tak, na wszystko jest skrót!), jesz śniadanie o swojej stałej porze, ale ostatni posiłek zjadasz dopiero w połowie popołudnia. Ciało ma wewnętrzny zegar i rzeczywiście wiele aspektów metabolizmu funkcjonuje najlepiej rano. Badanie przeprowadzone w Pennington Biomedical Research Center wykazało, że jedzenie między 8 rano a 2 po południu zmniejsza huśtawki głodu i zmienia wzorce spalania tłuszczu i węglowodanów, co może pomóc w utracie wagi, jeśli jest to pożądany wynik.

Jak zawsze, ważne jest, aby pamiętać, że post nie jest odpowiedni dla każdego i zawsze powinien być wykonywany pod kierunkiem pracownika służby zdrowia - zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek istniejące wcześniej warunki.

Czy powinieneś jeść śniadanie przed treningiem?

Badania na ten temat są bardzo sprzeczne. Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Bath wykazały, że jedzenie śniadania przed ćwiczeniami może przygotować organizm do spalania węglowodanów podczas ćwiczeń i szybszego metabolizowania pokarmu po ich zakończeniu. W badaniu porównano efekt jedzenia śniadania w porównaniu z poszczeniem przez noc przed godzinną jazdą na rowerze. "Odkryliśmy, że w porównaniu z pomijaniem śniadania, jedzenie śniadania przed ćwiczeniami zwiększa szybkość, z jaką trawimy, wchłaniamy i metabolizujemy węglowodany, które możemy jeść po ćwiczeniach" - powiedział dr Javier Gonzalez, starszy wykładowca w Departamencie Zdrowia, który współkierował badaniem. "Stwierdziliśmy również, że śniadanie przed ćwiczeniami zwiększa spalanie węglowodanów podczas ćwiczeń, a te węglowodany nie pochodziły tylko ze zjedzonego właśnie śniadania, ale również z węglowodanów przechowywanych w naszych mięśniach jako glikogen" - powiedział Rob Edinburgh, który również współkierował badaniem.

Wcześniejsze badania wykazały jednak, że ćwiczenie rano na pusty żołądek może pomóc spalić do 20% więcej tkanki tłuszczowej, a także może mieć pozytywny wpływ na tkankę tłuszczową. Zastrzeżenie: wydaje się, że większość tych badań została przeprowadzona tylko u mężczyzn, więc te wyniki mogą się różnić również u kobiet.

Biorąc to pod uwagę - i nieco sprzeczne badania - jest to naprawdę kwestia tego, co działa dla ciebie. Zadaj pytanie: jeśli trenujesz na czczo, czy masz wystarczająco dużo energii i napędu, aby przejść przez trening i poczuć korzyści? Jeśli tak, to kontynuuj jak zwykle - a potem zjedz porządne śniadanie, gdy będziesz głodny. Jeśli nie możesz przebrnąć przez te zajęcia HIIT - to zjedz wcześniej.

To tyle jeśli chodzi o nasz przewodnik po śniadaniu! Jesteś głodny? Sprawdź te łatwe przepisy na śniadania w stylu kawiarnianym!

0 Komentarze

Warte uwagi

Dlaczego jedzenie ryb może pomóc złagodzić...

Czy jesteś jednym z 2,7 miliona Australijczyków, którzy cierpią na astmę? Nowe badanie sugeruje, że jedzenie ryb może pomóc Ci łatwiej oddychać. Badania z James Cook University wykazały...

Sekcje portalu