Co kupić, jeśli nie ma miejsca na atlas?

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Oczywiście, przygotowanie domowej siłowni ma swoje zalety. Będzie ona zawsze do dyspozycji, nie trzeba wydawać pieniędzy na karnet, nie trzeba pamiętać o terminie kolejnych zajęć. Ale będą tu też minusy - będzie zajmować sporo miejsca. Co więc zrobić, jeśli atlasu nie da się wprowadzić do pokoju?

Zaplanuj wszystko

Przede wszystkim na początku trzeba ustalić, jaki rodzaj treningu będziemy realizować, czy chcemy postawić na cardio, trening siłowy, a może na jedno i drugie. Od tego będzie zależało, jaki sprzęt wybierzemy, jakie inne akcesoria chcemy kupić. Tak naprawdę wcale nie trzeba mieć dużo miejsca, by móc efektywnie ćwiczyć. Przede wszystkim wystarczy wszystko dobrze rozplanować, by nie dochodziło do kolizji różnych elementów.

Siłownia we własnym pokoju

Jeśli miejsca jest mało, a do dyspozycji ma się tylko własny pokój, trzeba postawić na uniwersalny sprzęt, który przyniesie wiele różnych możliwości. Świetnie sprawdzają się na przykład gumy i taśmy do ćwiczeń. Można je złożyć i przechowywać w szufladzie, powiesić w szafie. Gumy mogą występować w formie taśmy lub jako elastyczna taśma. Mają różny poziom oporu przy rozciąganiu i od tego zależy intensywność ćwiczeń. Producenci zazwyczaj stosują oznaczenia kolorystyczne. Nie ma jednego uniwersalnego koloru pasującego do siły oporu, dlatego zawsze trzeba sprawdzić, jak to wygląda u danego producenta. Takim sprzętem, który bez wątpienia nie zajmie dużo miejsca, będzie drążek. Dzięki niemu będzie można ćwiczyć ramiona czy brzuch. Jeśli będzie on zamocowany nie na górze drzwi, ale na dole, to będzie można ćwiczyć mięśnie brzucha i nóg. Jeśli chcesz rozruszać swoje ciało i chcesz wykonać trening cardio warto zaopatrzyć się w stepper. Może on być dodatkowo wyposażony w linki, które posłużą do ćwiczeń rąk. Stepper ma taką przewagę nad orbitrekiem czy bieżnią, że nie jest duży i zmieści się wygodnie między innymi pod łóżkiem.

praca domowa

Gdy mamy trochę więcej miejsca

Jeśli ktoś dysponuje nieco większym pomieszczeniem, może nieco bardziej zaszaleć z dostępnym sprzętem. Do ćwiczeń aerobowych można wybrać orbitrek lub rowerek stacjonarny. Zajmują one mniej miejsca niż bieżnia, a będą miały charakter ciągły. Gdy zastanawiamy się, co wybrać, to chyba lepiej będzie kupić orbitrek, bo dzięki niemu będzie można pracować całym ciałem. Warto też kupić stojak i hantle. Najlepiej zaopatrzyć się w trzy pary hantli, oczywiście nie musimy tego robić od razu. Jeden może być dość lekki, drugi nieco cięższy, a trzeci najcięższy. W ten sposób będzie można wykonywać różne rodzaje treningu w odpowiedni sposób. Dużo miejsca nie zajmie piłka do ćwiczeń, dlatego warto mieć ją także w gniazdku, bez problemu będzie można z nią wykonać na przykład trening fitness.

Warte uwagi

5 najczęstszych błędów popełnianych przez...

Jesteś nowy w treningu siłowym lub próbujesz poprawić swoją technikę? PT Cassie Grul zabiera nas przez najczęstsze błędy, które ludzie popełniają, gdy zaczynają trening siłowy - i jak...

Sekcje portalu