Dlaczego jedzenie ryb może pomóc złagodzić ten powszechny problem zdrowotny Aussie

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Czy jesteś jednym z 2,7 miliona Australijczyków, którzy cierpią na astmę? Nowe badanie sugeruje, że jedzenie ryb może pomóc Ci łatwiej oddychać.

Badania z James Cook University wykazały, że spożywanie niektórych rodzajów omega-3 (znanych również jako n-3) z ryb może zmniejszyć ryzyko astmy. "Stwierdziliśmy, że niektóre rodzaje n-3 (z olejów morskich) były znacząco związane z obniżonym ryzykiem wystąpienia astmy lub objawów astmatycznych aż o 62%, podczas gdy wysokie spożycie n-6 (z olejów roślinnych) było związane ze zwiększonym ryzykiem aż o 67%", powiedział autor badania profesor Andreas Lopata.

Częstość występowania astmy wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich 30 lat, a naukowcy uważają, że nasza zmieniająca się dieta może być jednym z winowajców. "Istnieje rosnące spożycie tego, co jest znane jako n-6 wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) znalezionych w olejach roślinnych i spadek konsumpcji n-3 PUFA, który znajduje się głównie w olejach morskich," powiedział Lopata. "Mówiąc wprost, nastąpiło globalne przejście od świeżych ryb do fast foodów" - powiedział.

Podczas gdy oleje roślinne i rzepakowe są reklamowane jako "zdrowy" wybór, często są one dalekie od tego - są chemicznie przetwarzane i mają wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-6. Ważne jest, aby zauważyć, że kwasy omega-6 są niezbędną częścią zdrowej diety. Jednak muszą być one zrównoważone przez kwasy omega-3, których zazwyczaj nie dostarczamy w wystarczającej ilości. Nasze zachodnie diety charakteryzują się zbyt dużą ilością omega-6 w stosunku do omega-3, co może powodować przewlekły stan zapalny. Dzieje się tak dlatego, że oleje roślinne i z nasion nie są używane tylko do gotowania - znajdują się w wielu przetworzonych produktach, w tym ciastkach, płatkach śniadaniowych i sosach, a także w fast foodach.

Jeśli jednak chcesz zrównoważyć spożycie omega-6, rodzaj ryby ma znaczenie. Tłuste ryby, takie jak łosoś, pstrąg, tuńczyk i sardynki są bogate w kwasy omega-3, w porównaniu do "białych ryb", takich jak lucjan czy molwa. Białe ryby nadal mają wiele korzyści zdrowotnych, ale mają tendencję do znacznie niższej zawartości omega-3 w porównaniu do ich tłustych odpowiedników.

Istnieje coraz więcej badań, które sugerują, że podbijanie spożycia tłustych ryb może pomóc w walce z astmą. Oddzielne australijskie badanie kliniczne w zeszłym roku wykazało, że jedzenie ryb takich jak łosoś, pstrąg i sardynki jako część zdrowej diety może zmniejszyć objawy astmy u dzieci.

Badanie La Trobe University wykazało, że dzieci z astmą, które przestrzegały zdrowej diety śródziemnomorskiej, która obejmowała dwie porcje tłustych ryb tygodniowo, miały lepszą funkcję płuc po sześciu miesiącach. "Tłuste ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne" - powiedziała główna badaczka Maria Papamichael. "Nasze badanie pokazuje, że jedzenie ryb tylko dwa razy w tygodniu może znacznie zmniejszyć stan zapalny płuc u dzieci z astmą".

Oczywiście, jeśli cierpisz na astmę lub masz problemy z układem oddechowym - Twoim pierwszym portem odniesienia powinien być zawsze lekarz. Zawsze doradzaj swojemu lekarzowi o wszelkich zmianach w diecie lub zwiększeniu spożycia omega 3, ponieważ może to wpłynąć na leki.

Ostatecznie, dodanie kilku porcji ryb do swojej diety może być korzystne, niezależnie od tego, czy jesteś jednym z 1 na 9 Aussies, którzy cierpią na astmę, czy nie. Chcesz zwiększyć spożycie? Spróbuj dodać puszkę tuńczyka do sałatki, dodać wędzonego łososia do śniadania lub dodać naszego świeżego, gotowego łososia teriyaki do następnego zamówienia THR1VE. Ten przepis na rybę jerk jest również pyszny!

0 Komentarze