Czy fitness odchudza?

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Dlaczego zdarza się, że mimo regularnych ćwiczeń nie widać żadnych rezultatów?

1. większe zmęczenie - szybsza utrata wagi

Błąd. Właściwie lepszy jest wysiłek umiarkowany, ale długi. Wałkowanie ćwiczeń w krótkim czasie daje tylko szybsze zmęczenie i krótszy wysiłek, więc nie ma czasu na spalanie tłuszczu. Podczas treningu warto pilnować poziomu tętna. Określa się go poprzez obliczenie maksymalnego poziomu HR. Jego konstrukcja jest bardzo prosta: 220 - wiek = max. HR. Utrzymując tętno na poziomie 65-75% HR, rezerwy tłuszczu zostaną zużyte.

2. najlepszy stepper dla szczupłych nóg

Kolejny błąd. Należy jednak pamiętać, aby rozróżniać steppery od steperów, ponieważ są to dwa różne urządzenia. Stepy stosuje się np. podczas zajęć aerobiku i wtedy nie ma wpływu na obwód ud czy łydek.

Stepper natomiast w dużym stopniu imituje wchodzenie po schodach. Jest to ciężka forma i jeśli nie będziesz uważać, możesz nawet zwiększyć obwody nóg.

3) Wystarczą 2-3 zajęcia w tygodniu

To zależy. WHO sugeruje codzienne ćwiczenia. Prawda jest taka, że systematyczność daje najlepsze efekty, od kondycji poprzez wygląd i samopoczucie. Układając plan ćwiczeń, należy wziąć pod uwagę realny czas, który jesteśmy w stanie poświęcić na ćwiczenia. Tak więc nawet dwa lub trzy systematyczne treningi w tygodniu są w stanie przynieść lepsze rezultaty niż nagły zryw z bardzo rzadkimi ćwiczeniami lub krótki okres intensywnego wysiłku. Mówi się o co najmniej 6 tygodniach regularnej aktywności z odpowiednim doborem ćwiczeń.

Ćwiczenia aerobowe

4. intensywny aerobik szybko spala tłuszcz

To nie jest prawda. Ten rodzaj ćwiczeń z różnymi akcesoriami może odchudzać, jeśli jest odpowiednio prowadzony. Są to jedynie ćwiczenia inspirowane treningiem aerobowym, czyli takie, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Najskuteczniejsze są ćwiczenia o stałej intensywności i długim czasie trwania (min. 40 min.). Takie zajęcia grupowe często nie są prowadzone prawidłowo i uniemożliwiają spalanie tkanki tłuszczowej. Wynika to głównie z braku podziału na grupy zaawansowania, niekontrolowanego pulsu, wprowadzania zbyt forsownych ćwiczeń i tempa oraz różnej intensywności tych ćwiczeń. W tym przypadku ćwiczenia te prowadzą jedynie do poprawy kondycji.

5. Nie ma potrzeby stosowania diety przy intensywnych ćwiczeniach.

Oczywiście, nie jest to prawdą. Można nawet doprawić sobie dodatkowe kilogramy bez stosowania odpowiedniej diety. Intensywne ćwiczenia wymagają energii, która pochodzi z węglowodanów, np. chleba, makaronu itp. przy jednoczesnym rozkładzie białek (budulec mięśni). Jeśli więc w diecie zabraknie tych składników, to mięśnie nie będą się regenerować. Organizm będzie wtedy czerpał z mięśni, a tłuszcz pozostanie jako rezerwa. Dodając niewłaściwe składniki, np. cukry proste, można przygotować się na kolejne kilogramy.

6. ćwiczenia pomogą Ci osiągnąć konkretne partie ciała

Spalanie tkanki tłuszczowej zależy od osobistych predyspozycji organizmu. Bardzo trudno jest schudnąć z jednej konkretnej części ciała, najczęściej - ku niezadowoleniu ćwiczących - waga zacznie spadać również z innych części.

7. siłownia daje szybki przyrost masy mięśniowej

Zależy od oczekiwań. Na siłowni są trzy rodzaje ćwiczeń: na siłę mięśni, masę lub wytrzymałość. Sam przyrost będzie zależał od ćwiczeń na masę, które wymagają stosowania obciążeń i długich przerw, ponieważ takie treningi uszkadzają włókna mięśniowe - stąd czas potrzebny na ich regenerację, a w efekcie przyrost obwodu mięśni. Jeśli nie chcemy mieć większego obwodu mięśniowego, to należy stosować treningi wytrzymałościowe.

Posiłek po szkoleniu

8. nie jedzenie po treningu

Błąd. Trening wykorzystuje energię zgromadzoną w organizmie, najpierw z węglowodanów, a następnie z tłuszczów. W przypadku spalania tkanki tłuszczowej, po treningu należy uzupełnić węglowodany, co spowoduje, że organizm przestanie korzystać z energii mięśni i zmusi go do korzystania z tłuszczów.

9. tylko po to, by się poruszać

Błąd. Oczywiście wiadomo, że ruch jest ważny, nawet spacer. Należy jednak pamiętać, że jeśli nastawiamy się na konkretny cel, to trening musi być konkretnie dopasowany do danej osoby i jej oczekiwań co do efektów.

Jeśli ćwiczenia nie przynoszą rezultatów, do treningu wkradają się błędy: np. zbyt rzadkie ćwiczenia lub zbyt częsty wysiłek, zbyt mała intensywność ćwiczeń, zła dieta lub po prostu źle wykonywane ćwiczenia. Wtedy dobrze byłoby skontaktować się z trenerem, który skoryguje zachowanie i skieruje na właściwe tory. Męczenie się z zajęciami, które nie odpowiadają naszym osobistym preferencjom (np. niechęć do ćwiczeń w grupach czy na siłowni) również nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, gdyż doprowadzi do szybkiego zniechęcenia i zaprzestania ćwiczeń.

Warte uwagi

Te rzekomo "zdrowe" nawyki mogą w...

Zmieniasz swoją dietę? Nie pozwól, aby Twoja ciężka praca poszła na marne! Niektóre rzekomo zdrowe nawyki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Oto te, które należy ponownie...

Sekcje portalu