Biegi przełajowe: Stawianie pierwszych kroków

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Biegi przełajowe różnią się od innych form biegania, ponieważ w tym przypadku nie tylko rywalizujesz z konkurencją, ale jest to również wyzwanie mentalne w naturalnie zmiennym terenie. Biegniesz po kilku nawierzchniach - od trawy, przez błoto, asfalt, szuter, aż po ziemię. Napotykasz wzniesienia, strumienie, rzeczki, ostre zakręty, kłody i mosty, które musisz sprawnie pokonywać. Twoje tempo i rytm są stale zakłócane, co sprawia, że jest to jeden z najtrudniejszych biegów, jakie mogłeś kiedykolwiek podjąć.

Jednak dzięki odpowiedniemu treningowi nawet wyczerpujący bieg przełajowy może stać się przyjemny. Wymaga on tych samych zasad treningu, które są stosowane podczas przygotowań do wyścigów drogowych lub długich imprez torowych, ale wraz z nimi będziesz musiał włączyć do swojego biegu aspekty związane z terenem, wzniesieniami i zmianami kursu, z którymi będziesz musiał się zmierzyć. Nauczenie się, jak radzić sobie z rytmem i przerwami w tempie jest tym, co zapewni Ci przewagę w dniu wyścigu/biegu.

Bądź przygotowany z odpowiednim zestawem akcesoriów i parą butów na Twoje biegowe wyzwanie. Będziesz musiał dowiedzieć się, jak utrzymać poziom nawodnienia, nie nosząc przy tym nieporęcznego plecaka lub butelki z wodą. Coś takiego jak plecak hydracyjny z pewnością przyda się podczas biegu przełajowego.

Biegi przełajowe rzadko odbywają się po płaskim terenie. Bieganie pod górę i z górki to coś, co musisz opanować. Nie licz na szczęście i znalezienie płaskiego terenu w dniu biegu. Przygotuj się do biegu na wzniesieniu. Miękkie błoto, trawa i brud wymagają dodatkowej energii do poruszania się, a to właśnie z nimi będziesz mieć do czynienia w dniu biegu. Zaleca się włączenie biegów trailowych do swoich cotygodniowych biegów i przyzwyczajenie się do biegania po różnych nawierzchniach.

Miejscem startu w biegach przełajowych jest zazwyczaj płaski teren w kilkusetmetrowym prześwicie. Po tym czasie pojawia się pierwsza przeszkoda - dlatego warto zacząć bardzo szybko i zyskać przewagę nad innymi biegaczami. Gdy trafisz na przeszkodę, Twoje tempo i rytm ulegną zmianie.

Powyższy punkt można rozszerzyć do - jeśli jesteś na końcu wyścigu, wiedz, że każda przeszkoda, którą napotkasz, spowolni Cię bardziej niż biegaczy przed Tobą - jest to podobne do bycia z tyłu w korku; im dalej jesteś z tyłu, tym dłużej trwa wydostanie się z niego. Biegacze znajdujący się przed Tobą będą poświęcać swój prywatny czas na pokonanie przeszkody, co jeszcze bardziej Cię opóźni.

Pamiętaj, że w wyścigu są wzloty i upadki, więc Twój wysiłek jest kluczowy. Za każdym razem, gdy Twój wysiłek zostanie zniweczony, spokojnie wracaj do niego. To są wymagające wyścigi i cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Zachowanie cierpliwości i czujności wobec otoczenia jest jednym z kluczy do efektywnego biegu. Jednocześnie, spokojny i zrelaksowany stan psychiczny pozwoli Ci być bardziej zwinnym w radzeniu sobie z pofałdowaniami lub zmianami nawierzchni.

Tagi: Biegi przełajowe

Warte uwagi

Misja: odchudzić się na święta

Trzeci rok z rzędu postanawiasz zaprezentować się na plaży w bikini, ale nic z tych zapowiedzi nie wychodzi? Porażka nie zawsze jest wynikiem lenistwa czy słomianego zapału. Aby...

Sekcje portalu