Czy warto zainwestować w piłkę do ćwiczeń?

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Piłki do ćwiczeń - czy warto je kupić?

Wpływają pozytywnie na kręgosłup i mięśnie, pomagają dbać o postawę, formę i piękną sylwetkę. Wykorzystywane są do treningu i leczenia schorzeń ortopedycznych. Idealnie nadają się do ćwiczeń w domu i na siłowni. Piłka ta, zwana również "piłką szwajcarską", powstała w latach 60-tych XX wieku. Wykorzystywana w fizjoterapii, pomagała osobom niepełnosprawnym i zmagającym się z problemami ortopedycznymi. Szybko zauważono więcej pozytywnych efektów zdrowotnych i zaczęto ją powszechnie stosować również podczas treningów fitness.

Pozytywne efekty używania piłki

Piłka szwajcarska wykorzystywana jest również w gimnastyce artystycznej i masażu. Ćwiczenia z nią są uważane za alternatywę dla jogi i pilatesu. Już samo siedzenie na niej pozytywnie wpływa na postawę i równowagę. Trening z nią rozciąga i wzmacnia mięśnie, zwłaszcza mięśnie przykręgosłupowe, a także zapobiega wadom postawy, zwiększa siłę, dobrze wpływa na stawy i narządy wewnętrzne, sprawdza się w odchudzaniu.

Modele piłek

Wykonane z miękkiego, elastycznego materiału w różnych rozmiarach, dostosowanych do przeznaczenia i wielkości użytkownika. Uniwersalne, owalne piłki gumowe PCV mają średnicę od 55 do 85 cm. Ich wytrzymałość zależy od grubości gumy, z której zostały wykonane. Bardziej wytrzymałe modele wykonane są z pianki ABS. Piłki w kształcie fasolki wykorzystywane są w rehabilitacji osób z problemami ortopedycznymi i neurologicznymi. Wersje z kolcami służą do masażu ciała. Zwykle mają średnicę do 24 cm i są najczęściej wykorzystywane do masażu nóg i ćwiczeń rąk.

sala balowa

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Należy wziąć pod uwagę wysokość i kąt, jaki powstaje po usadowieniu się na piłce. Powinien on wynosić 90° między udami a górną częścią ciała, gdy stopy dotykają podłoża. Dla osób o wzroście 150-165 cm dobre będą piłki o średnicy 55 cm, dla 166-175 cm o średnicy 65 cm, a dla osób o wzroście 176-185 cm przydadzą się piłki o średnicy 75 cm. Wyższe osoby powinny używać piłki o średnicy 85 cm. Warto zwrócić uwagę na grubość i jakość materiału, z którego jest wykonana.

Jak ćwiczyć na piłce?

Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni program ćwiczeń. Warto choć raz wybrać się na profesjonalne zajęcia i zobaczyć, jak wygląda trening. Warto też poszukać filmów instruktażowych w Internecie. Jedno z podstawowych ćwiczeń polega na zajęciu miejsca na piłce (kąt 90 stopni między udami a górną częścią ciała, postawa wyprostowana), a następnie opuszczaniu i unoszeniu ud, w wyniku czego poruszamy się na piłce w górę i w dół. Innym przykładem jest ćwiczenie, w którym kładziemy się na piłce, opierając połowę pleców i dłonie na udach. Powoli unosimy górną część ciała do przodu, a następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Każdy jednak powinien wybrać takie ćwiczenia, które najbardziej odpowiadają jego preferencjom i celom, jakie chce dzięki nim osiągnąć.

Warte uwagi

Czy można wgrać przepisy z Thermomixa na...

W dzisiejszych czasach, urządzenia do gotowania takie jak Thermomix i Lidlomix stały się niezwykle popularne. Zapewniają one wygodę i efektywność podczas przygotowywania posiłków. Jednak...

Sekcje portalu