Na jakim sprzęcie powinienem używać swojego cardio?

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Wiadomo, że największa ilość tkanki tłuszczowej spalana jest podczas ćwiczeń cardio, dlatego też cieszą się one tak dużą popularnością. Jaki sprzęt będzie odpowiedni do tego typu ćwiczeń? Jako pierwsze na myśl przychodzą bieżnie, orbitreki i steppery.

Bieżnia

Bieżnia oferuje możliwość regulacji prędkości poruszania się oraz stopnia nachylenia. Do wyboru jest kilka programów, np. interwałowy, cardio czy tryb manualny. Nowoczesne bieżnie posiadają również opcje ustawienia wieku, czasu i masy ciała. Bieżnia ma istotną zaletę - może na niej ćwiczyć każda osoba, bez względu na wiek i doświadczenie w treningu. Dobór optymalnych ustawień tempa i kąta nachylenia pozwala spalić naprawdę dużą ilość kalorii. W przypadku małej wytrzymałości wystarczy zmniejszyć prędkość, natomiast osoby, które chcą trenować bardziej intensywnie powinny ustawić interwały lub duże nachylenie. Bieżnia ma też wadę - wielkość urządzenia - zajmuje sporo miejsca i nie można go złożyć.

Orbitrek

Orbitrek systematycznie zyskuje na popularności ze względu na to, że ćwiczy się na nim jednocześnie całe ciało. Trening na orbitreku zmusza do wysiłku zarówno górne, jak i dolne partie ciała. Skutkuje to większą ilością spalanych kalorii. Należy również wspomnieć, że orbitrek jest cichszy niż bieżnia. W przypadku osób otyłych lub z nadwagą, na początku przygody z orbitrekiem mogą pojawić się bóle kolan.

wyścigówka

Należy pamiętać, że urządzenie to obciąża stawy, ale znacznie mniej niż np. bieganie na łonie natury. Do wad należy również zaliczyć dość dużą awaryjność, zwłaszcza jeśli jest często używany. Dlatego przy zakupie warto wybrać nieco droższy model, co przełoży się na jego wyższą jakość i dłuższą żywotność.

Stepper

Trening na stepperze można porównać do wchodzenia po schodach. Ćwiczenia na tym urządzeniu znacząco wpływają na rzeźbę pośladków i łydek. Niektóre steppery wyposażone są dodatkowo w linki, które pozwalają na ćwiczenie ramion i barków. Niewątpliwą zaletą steppera jest jego wielkość - urządzenie ma kompaktowe rozmiary, dzięki czemu można je przechowywać w każdym miejscu. Docenią to szczególnie osoby, które ze względu na niewielkie mieszkanie nie mogą sobie pozwolić na bieżnię lub orbitrek. Niestety stepper nie daje wielu możliwości treningowych, ponieważ można regulować jedynie opór. Bardziej zaawansowane steppery, znajdujące się w siłowniach, oferują również możliwość ustawienia czasu, ilości spalonych kalorii oraz wieku. Nie należy przesadzać z treningiem na stepperze, gdyż obciąża on stawy kolanowe i kręgosłup. Jak widać, każde urządzenie do treningu cardio ma w sobie coś innego, dlatego przed wyborem należy przetestować każde z nich lub poradzić się bardziej doświadczonej osoby. Przede wszystkim maszynę należy dobierać według własnych potrzeb i możliwości, a nie kierować się modą na dany model.

0 Komentarze