Przebarwienia skóry - problem nie tylko po wakacjach

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Przebarwienia na skórze to bardzo częsty problem, wbrew pozorom spotykany nie tylko po lecie. Wiele osób boryka się z melasą naskórkową, piegami czy tzw. plamami starczymi przez cały rok. Na szczęście obecnie istnieją skuteczne metody, dzięki którym nie musimy godzić się na niechciane defekty pigmentacji skóry.

Melasma naskórkowa

Jednym z najczęstszych rodzajów przebarwień skóry jest melasma, która związana jest z nadprodukcją melaniny. Na jej rozwój wpływa nie tylko promieniowanie słoneczne, ale także stosowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne - dlatego problem ten często dotyka kobiet w ciąży. Jak rozpoznać swoją przypadłość? Objawia się ona żółtobrunatnymi plamami na twarzy, najczęściej na czole, policzkach lub w okolicach ust. Plamy mogą rozkładać się po obu stronach twarzy symetrycznie, co przy pierwszej obserwacji stwarza efekt źle rozprowadzonego płynu. Większość z nich występuje latem, ale nie znikają całkowicie zimą, mogą jedynie nieznacznie zmienić kolor. Dlatego niezwykle ważne jest, aby o każdej porze roku stosować krem z filtrem (zimą możemy zastąpić tradycyjny kosmetyk fluidem z ochroną UV). Aby w domowych warunkach wpłynąć na rozjaśnienie już istniejących zmian skórnych, warto spróbować codziennych wcierek w preparaty z witaminą C.

Piegi i plamy starcze

Innym rodzajem przebarwień są piegi. Skłonność do ich występowania jest dziedziczona w genach. Są one wynikiem zaburzeń pracy zdrowych melanocytów, które produkują barwnik skóry - malinę. U osób o ciemnej karnacji, piegi wyglądają jak plamy powierzchniowe i można je próbować ożywić. Wskazanie to ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne - osoby z dużą ilością piegów są bardziej narażone na poparzenia słoneczne, a nawet raka skóry.

Krem na przebarwienia

W bardzo podobny sposób pojawiają się plamy starcze, które są wynikiem ekspozycji na promieniowanie UV starzejącej się skóry. Pierwszym krokiem do opanowania tych problemów jest rezygnacja z solarium. Dodatkowo można sobie pomóc, stosując dostępne w aptekach kremy wybielające, najczęściej z dodatkiem witaminy A.

Profesjonalna pomoc

Jeśli domowe sposoby usuwania przebarwień nie skutkują, z pomocą przychodzą profesjonalne rozwiązania gabinetowe.

0 Komentarze

Warte uwagi

Straciłam 11 kg w ponad 4 miesiące

Nazwisko: Samarth TrigunaikWiek: 24 lataNastępnie: 91 kgTeraz: 80 kgUtrata: 11 kg w cztery i pół miesiącaSamarth Trigunaik z Agry zaczął przybierać na wadze po tym, jak w 2012 roku wyjechał...

Sekcje portalu