Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

"Nie mam siły", "Zacznę od jutra", "Nie stać mnie na sport". Wymówki - słyszeliśmy je zewsząd i pewnie nie raz, sami, w ten sposób usprawiedliwialiśmy swoją bierność. Problemem takiego podejścia jest motywacja (a raczej - jej brak), która zazwyczaj pojawia się na początku i bardzo szybko zaczyna jej brakować. To właśnie przez nią najczęściej wracamy do złych nawyków i poddajemy się w połowie naszej drogi. Co zatem zrobić, aby zmotywować się do efektywnych ćwiczeń?

Rodzaje motywacji

Na potrzeby tego artykułu możemy wyróżnić dwa rodzaje motywacji - zewnętrzną i wewnętrzną. Ta pierwsza jest determinowana przez wszystkie czynniki, na które nie mamy wpływu. Możemy tu wymienić dobra materialne, pochwały ze strony innych czy zadowolenie naszego partnera. Ta druga jest jeszcze ważniejsza i niezwykle trudna do utrzymania. Zależy tylko od nas samych - od naszego nastawienia, samozaparcia i samozadowolenia. Nad tym najczęściej pracują psycholodzy i dietetycy.

Jak znaleźć motywację?

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: po co to robisz? Co chcesz osiągnąć? Im bardziej konkretny i zdefiniowany cel, tym większa szansa na jego osiągnięcie. Pamiętaj, aby nie "rzucać się z motyką na słońce" i staraj się nie być dla siebie zbyt surowym. Tu z pomocą może przyjść dietetyk, który w razie wątpliwości nie tylko zmodyfikuje Twoją dietę i plan treningowy, ale także sprawi, że na nowo uwierzysz w siebie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie motywacji jest oglądanie metamorfoz innych osób i przeglądanie swoich sukcesów oraz wyników osiągniętych w ostatnim czasie. Zdjęcia przed i po, mierzenie centymetrów, przeglądanie wyników badań - to jedne z najprostszych metod, które uświadomią Ci, że walka z otyłością ma sens.

Warte uwagi

Dieta dla diabetyka - ograniczenia i zasady

Dieta dla diabetyka - ograniczenia i zasady. Zdrowe odżywianie jest kluczem w zapobieganiu, kontroli, a nawet remisji cukrzycy. Bez odpowiednich posiłków utrzymanie stabilnego poziomu glukozy we...

Sekcje portalu