Jak nie przejadać się podczas PMS?

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

W przeddzień cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety zachodzą znaczące zmiany hormonalne, które wpływają zarówno na zwykły sposób życia (metabolizm spowalnia, więc ani trening, ani dieta w tych dniach nie przyniosą widocznych efektów), jak i na wygląd (w dniach przedmiesiączkowych w organizacji łatwo uwięziony jest płyn, co objawia się obrzękiem, porannymi workami pod oczami i niewielkim wzrostem wagi). Ale głównym pytaniem pozostaje: dlaczego w tym okresie chcesz jeść, zwłaszcza słodkie i tłuste potrawy? Rzecz w tym, że w tym okresie układ nerwowy jest przeciążony, a aby go uspokoić, szczególnie ważne jest, aby otrzymać odpowiednią ilość hormonu serotoniny. Jest to związane z pracą układu neuroprzekaźników: komórki nerwowe kubków smakowych, odbierające słodycz lub tłuszcz, dają sygnał do produkcji opioidów, w tym endorfin - związków chemicznych, które są produkowane w mózgu i przynoszą przyjemność i spokój. Ponadto, mogą one nawet na chwilę zmniejszyć ból i stres - nie na darmo dla wielu kobiet jedzenie jest najbardziej dostępnym źródłem przyjemnych emocji. Dlatego też przejadanie się podczas ZNP nie jest rzadkością dla wielu pań.

Sprawdź ofertę na zdrowe przekąski w gazetka promocje.

Kilka prostych wskazówek może pomóc kontrolować Twoją wagę

1. Zwiększyć korytarz kaloryczny. W tym okresie, nawet jeśli schudniesz, możesz sobie pozwolić na pewne odpusty - plus 150-200 kcal do zwykłego dziennego spożycia kalorii. Jeśli praktykujesz regularne dni wolne od pracy, nie planuj ich na okres PMS - Twoje ciało nie potrzebuje dodatkowego stresu.

2. Zredukuj ilość soli (pomoże to uniknąć obrzęków), a także całkowicie wyeliminuj z diety wędzone produkty. Zwiększenie ilości warzyw w menu - są one bogate w potas, który bierze udział w metabolizmie wody i usuwa nadmiar płynów.

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne zaleca spożywanie dziennie 450-700 gramów warzyw nieskrobiowych (brokułów, papryki i szparagów) i owoców!

3 Zjedz "właściwy" cukier. Wiele kobiet w tym czasie pragnie słodyczy. Aby progesteron mógł spełniać swoje funkcje, poziom glukozy we krwi musi być stabilny. Słodycze - prosty, ale nie najlepszy sposób na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Skuteczniej jest to robić przy pomocy produktów zawierających węglowodany złożone (chleb razowy, zboża, owoce). Co więcej, taka dieta u 50% kobiet może znacznie zmniejszyć nasilenie ZNP, a w 10% przypadków - całkowicie pozbyć się dyskomfortu. Aby lepiej tolerować ograniczenia w żywności czysto psychologicznej, można sobie pozwolić na zdrowe słodycze (naturalna marmolada i pianka, ciemna czekolada).

4. Zapasy na ser, rybę, orzechy. Aby poradzić sobie z napięciem nerwowym w tym okresie, organizm musi wyprodukować odpowiednią ilość hormonu serotoniny. Twoim zadaniem jest dostarczenie sobie materiału budowlanego do jego syntezy z żywnością. W menu powinny znaleźć się produkty zawierające tryptofan - niezbędny aminokwas, który jest prekursorem serotoniny (jest na zawarty w czekoladzie, kakao, produktach białkowych - indyku, króliku, dorszu, tuńczyku, owocach morza, orzechach, twardych serach). Przy okazji, tryptofan jest lepiej wchłaniany z węglowodanami złożonymi. Tak więc idealnym dodatkiem do żywności zawierającej ten aminokwas byłyby pełnoziarniste dodatki lub chleb.

Kobiety potrzebują około 300-350 mg tryptofanu na dobę. Ilość ta zawarta jest np. w 50 g migdałów lub twardego sera, w 100 g indyka, królika lub kalmara.

5. Bierzcie witaminy. Wchłanianie tryptofanu jest wspomagane przez różne witaminy i mikroelementy. Są to przede wszystkim witaminy z grupy C i B oraz magnez. Aby otrzymać dzienną dawkę wszystkich niezbędnych mikroskładników odżywczych, potrzebne są warzywa i owoce (takie same 400-700 g dziennie).

6. Pijcie herbaty ziołowe. Uzupełnij swoją dietę ziołowymi herbatkami z rumianku, krwawnika pospolitego, nagietka lub melisy, aby zmniejszyć drażliwość i depresję. Lepiej zrezygnować z mocnej czarnej herbaty, kawy i alkoholu - mogą one pogorszyć wahania nastroju. Być może w tym okresie lekarz zaleci Ci dodatkowo przyjmowanie suplementów magnezowych, które mają działanie uspokajające, co pozwoli Ci uniknąć przejadania się na tle emocjonalnym.

7. Znajdź alternatywne źródła uspokojenia. Może to być cokolwiek innego niż jedzenie (medytacja, wszelkie zabiegi na ciało, audio-wizualizacja).

Warte uwagi

Czym jest program lifestyle'owy THR1VE...

Chcesz rozbić swoje zdrowie i cele wellness? Protokół THR1VE to kompleksowy 8-tygodniowy program transformacji treningowej i żywieniowej, zaprojektowany jako najbardziej efektywny i trwały...

Sekcje portalu