Na podstawie serii wyników badań: Monocyty

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Monocyty (MONO) to białe krwinki. Dzięki nim w organizmie zachodzą procesy fagocytowania bakterii oraz produkcji różnych substancji pośredniczących, takich jak interferon. Dzięki badaniom krwi można sprawdzić, czy we krwi jest wystarczająca ilość monocytów, czy też występuje ich znaczny niedobór. Do przyczyn ich niestabilnej ilości należą nowotwory i infekcje organizmu.

Monocyty

Monocyty, które potocznie nazywane są MONO, produkowane są właśnie w szpiku kostnym. To właśnie stąd przedostają się do krwi, a następnie do narządów i przekształcają się w makrofagi. Monocyty należą do gałęzi leukocytów, które są ściśle odpowiedzialne za odporność człowieka. Jest to duża grupa komórek krwi, które różnią się między sobą wielkością i zadaniami w organizmie. Granulocyty i agranulocyty można również spotkać w podstawowym podziale komórkowym. Każde białko ma inne zadanie w organizmie. Limfocyty produkują przeciwciała i eliminują pasożyty, które dostają się do organizmu człowieka. Jaka jest rola monocytów?

Monocyty: charakterystyka

Są to największe komórki krwi, które można zaobserwować w ludzkiej krwi. Ich wielkość może wynosić do 20 mikrometrów, ale zdarzają się też większe osobniki, które mierzą około 40 mikrometrów. W przypadku ich budowy dużą uwagę zwraca się na ilość lizosomów i mitochondriów, a także skomplikowany wygląd i budowę aparatu Golgiego. Na dużą uwagę zasługuje również jądro komórkowe. Jego kształt jest okrągły lub nerkowaty.

białe krwinki

Monocyty: gdzie powstają te białe krwinki?

Monocyty produkowane są w szpiku kostnym. Synteza tych białek ma bardzo skomplikowany przebieg zwany monocytopoezą. Jednym z najważniejszych prekursorów tych komórek są komórki macierzyste. Każdy proces powstawania jest podobny. Po zakończeniu etapów monoblastu i promonocytu powstają nowe monocyty, które wraz z krwią trafiają do narządów człowieka. Fakt, że monocyty dostają się do krwiobiegu nie oznacza, że pozostają w nim na długo. Po około 3 dniach trafiają do poszczególnych narządów, a szczególnie do śledziony, gdzie zauważalna jest ich największa liczba. Te monocyty, które dotarły do miejsca przeznaczenia nazywane są makrofagami.

Monocyty - funkcje

Monocyty odpowiedzialne są przede wszystkim za pożeranie drobnoustrojów chorobotwórczych, które rozwinęły się w organizmie człowieka. Mają gigantyczną zdolność do migracji. Potrafią przemieszczać się do bardzo odległych miejsc w organizmie. Dodatkowo, dzięki zdolności do diafoezy, mogą również przekraczać ściany naczyń krwionośnych.

Monocyty - norma

W celu wykrycia ich ilości pobiera się krew obwodową. Prawidłowa ilość to 30-800 monocytów w przeliczeniu na mikrolitr krwi.
Prawidłowy wynik to 4-8%. Dzieci mają nieco inny przedział.

Monocyty - podwyższone

Stan, w którym występuje zbyt duża ilość monocytów nazywamy monocytozą. Przyczynami mogą być choroby hematologiczne, stosowanie różnych leków, choroby wątroby i wiele innych schorzeń.

Monocyty poniżej normy - przyczyny

Niedobór monocytów określany jest jako monocytopenia. Zjawisko to występuje najczęściej w wyniku chorób zakaźnych oraz anemii aplastycznej.

Warte uwagi

Dlaczego jedzenie ryb może pomóc złagodzić...

Czy jesteś jednym z 2,7 miliona Australijczyków, którzy cierpią na astmę? Nowe badanie sugeruje, że jedzenie ryb może pomóc Ci łatwiej oddychać. Badania z James Cook University wykazały...

Sekcje portalu