Zakwaszenie organizmu - jak z nim walczyć?

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

W dzisiejszych czasach większość ludzi ma wrażenie, że ich życie pędzi z zawrotną prędkością. Żyjemy coraz szybciej i jesteśmy coraz bardziej zestresowani. Ponieważ mamy coraz mniej czasu, mniej uwagi poświęcamy temu, co jemy. Niestety ma to niebywały wpływ na jakość naszego życia i zdrowia. To co jemy może mieć wpływ na zakwaszenie naszego organizmu.

Co to jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu polega na zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu człowieka. Główną przyczyną tego stanu jest sposób odżywiania. Można to osiągnąć poprzez dietę bogatą w przetworzoną żywność, nadmierną ilość mięsa, a jednocześnie ubogą w owoce i warzywa. Jeśli nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, to równowaga kwasowo-zasadowa jest zachowana. Jakie są więc przyczyny takiego stanu rzeczy? Warto pamiętać, że produkty spożywcze można podzielić na dwie grupy: kwasotwórcze i zasadotwórcze. Jeśli w naszej diecie znajduje się więcej produktów, które w procesie trawienia okazują się kwasotwórcze, wówczas możemy doprowadzić do zakwaszenia naszego organizmu. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta, bo wtedy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

równowaga kwasowo-zasadowa

Objawy zakwaszenia organizmu

Na co należy zwrócić uwagę, aby dowiedzieć się czy mój organizm ma problem z zakwaszeniem? Nasz organizm wysyła nam pewne sygnały, które mogą nam powiedzieć, że możemy mieć problem z zakwaszeniem organizmu. Objawami zakwaszenia mogą być: brak energii, chroniczne zmęczenie, depresja, nerwowość i nadwrażliwość, nawracające dolegliwości (pękanie kącików ust), biegunki, zapalenie dziąseł, sucha skóra, powtarzające się stany zapalne jelit, łamliwe i rozdwajające się paznokcie, słabe, wypadające włosy, skurcze mięśni, zapalenie ścięgien, bóle stawów, a nawet osteoporoza. Czasami przez zakwaszenie organizmu nie możemy zrzucić kilku zbędnych kilogramów, które tak bardzo nam przeszkadzają.

Jak walczyć z zakwaszeniem organizmu?

Jeśli chcemy wyeliminować zakwaszenie naszego organizmu, musimy skupić się na diecie. Warto również zrezygnować z używek takich jak papierosy i alkohol. Przede wszystkim musimy wprowadzić do naszego jadłospisu owoce i warzywa, które pomogą nam odzyskać równowagę kwasowo-zasadową. Powinniśmy również wypijać około 2 litrów wody mineralnej bogatej w wapń i magnez. Zioła i przyprawy również mogą nam pomóc w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Nasz organizm z pewnością będzie nam wdzięczny, jeśli zrezygnujemy ze słodkich napojów i zbyt dużej ilości mięsa. Istotne jest również odstawienie żywności przetworzonej, takiej jak fast foody, słodycze i słone przekąski. Warto więc zacząć samodzielnie przygotowywać posiłki, dzięki czemu będziemy mogli zweryfikować składniki, z których zostały one wykonane. Dla lepszego efektu musimy również zacząć spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i uprawiać sport.

Warte uwagi

Trening TRX z taśmami

Jeśli chcesz mieć szczupłą sylwetkę i świetną kondycję, ale ćwiczenia, w których musisz używać obciążenia nie są dla Ciebie, powinieneś spróbować ćwiczeń TRX. Możesz z nimi...

Sekcje portalu